NEŽ SI POŘÍDÍME ŠTĚŇÁTKO

 

Doporučující trénink pro potencionální zájemce, než si pořídí štěňátko:

  • Vylij studenou vodu na koberec a proběhni se tudy bosky a potmě.
  • Hned po probuzení se postav do deště (zůstaň tam tak dlouho, dokud bude tma) a usilovně opakuj "Hodný pejsek, čůrej, pospěš si, dělej."
  • Vyválej své nejlepší oblečení v psích chlupech. Pro světlé oblečení použij tmavé chlupy, pro tmavé oblečení zase světlé. Kromě toho nech pár chlupů (na barvě nezáleží) zaplavat zahřívací kolo v ranní kávě.
  • Hraj si s mokrým oslizlým tenisákem, nech si ho párkrát sklouznout po obličeji.
  • Sprintuj v ponožkách sněhem přes dvůr, abys rychle zavřel branku do zahrady.
  • Vysyp kolem sebe koš čistého, vyžehleného prádla a roztahej to po celém domě.
  • Vyskoč z křesla těsně před koncem svého oblíbeného televizního pořadu a upaluj ke dveřím s křikem: "Ne, ne, udělej to až venku." Zmeškej konec tohoto pořadu.
  • Nechej své špinavé spodní prádlo ležet v obýváku, protože tam je pes stejně donese. Zejména pokud budeš mít zrovna návštěvu.
  • Vylij ráno na podlahu čokoládový puding a teprve až přijdeš z práce, tak to smíš uklidit.
  • Vezmi šroubovák a vrtej dírky do nohou jídelního stolu, štěně zde bude zanedlouho pokračovat.
  • Na procházce nesmíš jít po chodníku, ale křížem krážem přes bláto a louže. Dbej na to, abys měl kalhoty a boty pořádně špinavé.
  • Vezmi teplou a měkoučkou deku ze sušičky na prádlo a zabal se do ní. Přesně tento pocit budeš mít, až ti tvoje štěně usne na klíně.....

Všechno to perfektně „sedí“ a když se člověk prodere až k poslednímu bodu zjistí, že to všechno stálo za to. Že ten nádherný pocit, kdy mu to malé chlupaté klubíčko usnulo na klíně, nelze ničím vyvážit. Je to nepopsatelný pocit blaha a štěstí, které vás úplně pohltí….

 

zdroj:

pan Jeník Šmucar

 

A TEĎ VÁŽNĚ:

Kdo je jezevčík?

 

Jezevčík je věrný přítel malý vzrůstem, ale velký srdcem.

 

Jezevčík je oddaný a milý společník. Byl však vyšlechtěn pro lovecké využití a z toho plynou jeho povahové vlastnosti, požadavky na pohyb a zábavu. Bude Vám velmi vděčný za jakýkoliv pohyb v přírodě anebo za využití jeho loveckých vloh. Poslouchá svého pána pouze, je-li mu autoritou. Děti má rád, ale není pro ně vhodnou hračkou. Hraje si s nimi, pouze pokud on chce, nebo pokud je uzná za svého pána (starší děti). Je velmi nešťastný (někdy kousavý), pokud má strávit zbytek života na řetězu a ne se svou smečkou (rodinou), do které přišel. Není psem hlídacím, i když dobře ví, co se kde pohne. Pokud máte v domě schody, počítejte s tím, že nemůže několikrát denně po těchto schodech běhat (pro své krátké nohy a dlouhou páteř).

 

Proč jezevčíka s průkazem původu?

 

Průkaz původu je doklad o tom, že štěně je čistokrevné, tedy po rodičích, kteří jsou chovní a museli splnit určité podmínky, aby mohly mít štěňata s průkazem původu (dále jen PP). Nijak Vás tedy nezavazuje k absolvování zkoušek, nebo výstav. U štěňat bez PP není jistého nic, kromě jejich matky. I když jejich matka je jezevčík s PP, je zde otázka, proč nebyla zařazena do čistokrevného chovu (jaké má vady, nebo zdali vůbec má PP) a kdo byl skutečným otcem štěňat? (poznáte to většinou, až začne štěňátko odrůstat). Všechna štěňata z čistokrevného chovu mohou mít PP (nedejte na výmluvy typu "štěně je nadpočetné, a proto nemohlo dostat rodokmen"). Jejich cena je vyšší než u "bezpapírových" štěňat, ale musíte si uvědomit, že si toto štěně nekupujete na rok či dva, ale na 10 a více let.  Záleží jenom na Vás, jestli "ušetříte" a koupíte si "bezpapírové" štěně, nebo si koupíte štěně s PP, u kterého máte původ doložený.  Štěňata s PP by měla mít i lepší zdravotní stav, protože musí být pravidelně odčervována a očkována již u chovatele, od kterého nesmí odejít dříve než po 7. týdnu života. Na rozdíl od "bezpapírových" štěňat, kdy se snaží množitel ušetřit na všech výdajích a jeho cílem je pouze peněžní zisk. Cena štěňat s PP je vyšší, než cena štěňat "bezpapírových", ale chovatel tyto peníze použije zase zpět pro chov. Když si koupíte štěňátko "bezpapírové", podporujete tak pouze lidi, kteří většinou "chovají" své psy, ale hlavně feny ve špatných podmínkách, bez veterinárního dozoru a využívají je pouze jako továrnu na štěňata (mnohdy "chovají" více plemen). Koupě štěňátka s PP je pouze první výdaj v celé řadě výdajů za jeho život. Pokud se Vám zdá jeho cena vysoká, tak raději, než štěněti od některého množitele, dejte šanci psu, nebo fence odloženým v psím útulku (jistě ve svém okolí nějaký najdete). Jejich kvalita je, za nepoměrně menší cenu, rovna "bezpapírovému" štěněti a ještě uděláte dobrý skutek.

 

Čistokrevný pes musí splňovat požadavky dané standardem. Jde o oficiální dokument registrovaný národní nebo mezinárodní kynologickou organizací. V případě České republiky zastřešuje drtivou většinu čistokrevných plemen psů Českomoravská kynologická unie (ČMKU), která je členem Mezinárodní kynologické federace (FCI). Existují i další organizace, jejich vliv a počet členů je však proti ČMKU zanedbatelný.

 

Čistokrevný pes má vždy osvědčení o tom, že pochází z rodičů, kteří odpovídají standardu plemene. Toto osvědčení se nazývá průkaz původu psa (lidově "papíry"). Průkaz je jakýmsi psím rodným listem a občanským průkazem. Bohužel, mnoho lidí má za to, že papíry jsou pouze pro toho, kdo se chce stát chovatelem, nebo že je to jen jakási exkluzivita, která navíc majitele psa k něčemu zavazuje. Opak je pravdou. Průkaz původu (PP) je jen tím, co vyplývá z názvu - dokladem o prokázaném původu a příslušnosti k plemenu.

Druhou věcí je to, že v drtivé většině případů musí psi, kteří jsou zařazeni do chovu, projít odborným posouzením, případně zdravotními testy. Snahou chovatelů je vyloučit dědičné vady a choroby. Dodržování podmínek chovu a jeho řízení si hlídají jak ČMKU, tak kluby chovatelů jednotlivých plemen.

 

Fenku nebo psa?

 

Zde se rozhodujte podle svých možností s přihlédnutím ke svému okolí. Jestliže mají sousedé v okolí samé psy a pokud nechcete odchovávat štěňata, tak si kupte raději psa. Pokud se chcete stát chovatelem, tak si samozřejmě pořídíte fenku. Musíte však počítat s dobou jejího hárání (asi 25 dní, většinou 2 x do roka) a po tuto dobu si ji hlídat. Fenky také nebývají tak dominantní jako psi a snáze se začleňují do rodinné hierarchie.

 

Jak velkého?

 

Pokud chcete jezevčíka do venkovního kotce, nebo pro loveckou praxi, raději zvolte jezevčíka standardního. Jestliže chcete jezevčíka do bytu, nebo jenom příležitostně pro práci do lesa, je vhodný i jezevčík trpasličí/králičí. Jezevčík standardní váží do 10 kg a jezevčík trpasličí/králičí do 5 kg.

 

Jakou barvu a druh srsti?

 

Především záleží na vkusu, ale i na potřebě a možnostech majitele věnovat se jejich údržbě.

 

Jsou tři druhy srsti :

 

dlouhosrstý - je líbivější, ale jeho srst vyžaduje alespoň občasné vyčesávání a kontrolu po vycházce, jestli nemá v srsti zapletenou trávu, svízel, nebo "vlky"

 

krátkosrstý - má srst snazší na údržbu, ale není vhodný pro celoroční pobyt v kotci

 

drsnosrstý - je nejvíce oblíbený u myslivců pro jeho ostrost a také snazší údržbu srsti

 

Barevné rázy u jezevčíků dlouhosrstých a krátkosrstých bývají většinou červená, nebo černá s pálením, ale i tygrovaná. Drsnosrstí mívají většinou různé odstíny barvy divočáka.

 

K jakému účelu si ho pořizuji?

 

Především si rozmyslete, jestli chcete pomocníka k lovu, psa úspěšného na výstavách, nebo jen přítele a společníka do rodiny. Většina narozených štěňat s PP dědí lovecké vlohy po svých rodičích a záleží jenom na majiteli, zda tyto vlohy využije. Co se týče výstav, záleží na vhodnosti spojení rodičů a na exteriérových vlastnostech jejich předků. Pokud chcete pouze přítele a společníka do rodiny, k tomu je vhodné jakékoliv štěňátko, které Vám chovatel nabídne, nebo které se Vám zalíbí.

 

Budu se chtít věnovat chovu štěňat s PP?

 

Pokud budetev budoucnu chtít po vašem jezevčíkovi štěňata s PP, musíte splnit několik podmínek pro jeho uchovnění. Jedna z podmínek je pejsek, nebo fenka s PP. Další podmínky, ale i více o loveckých zkouškách a výstavách, které musíte se psem, nebo fenkou absolvovat pro jeho zdárné uchovnění, se dozvíte v  Klubu chovatelů jezevčíků.

 

zdroj:

Jaroslav Nedoma, CHS z Ostrožských jezer www.jezevcik.wz.cz

MVDr. Jana Faimanová, 30. 12. 2005