IN MEMORIAM

 

Dorka

 3. 7. 1995  -  6. 8. 2013

Jedinečná kamarádka, prožila se mnou neuvěřitelných 18 let. Dorinko, děkuji za to, že jsi byla se mnou a v mé mysli stále jsi!

 

Edík

6. 6. 1999 - 17. 7. 2012

Mazlík, všudybyl a občas neposlucha. Věrný pejsek, který mne opustil ve svých 13 letech. Edíku, nikdy na tebe nezapomenu!

 

 

místo odpočinku

moji pejsci spí na psím hřbitůvku na zahradě mých kamarádů

 

legenda o duhovém mostě

Na nebesích je místo, kterému se říká Duhový most. Když umře zvíře, zvláště takové, které bylo někomu blízké, odchází za tento Duhový most. Pro naše milé kamarády tam jsou louky a kopce, kde mohou běhat a společně si hrát. Je tam spousta jídla, vody, slunečního svitu a naši přátelé jsou v teple a pohodlí.

 

Všechna nemocná a stará zvířata jsou opět zdravá a při síle, kdo byl zraněn nebo zmrzačený, je nyní opět silný a zdravý, tak jak si ho v našich snech pamatujeme z dávných dnů a již minulých časů. Zvířata jsou šťastná a spokojená až na jednu maličkost. Všechna postrádají někoho velmi zvláštního, někoho koho milovala, koho opustila.

 

Hrají si a běhají spolu, ale přijde den, kdy se jednou náhle zastaví a hledí do dálky. Jejich jasné oči pátravě pozorují, netrpělivé tělo se začíná chvět. Náhle vyběhnou ze skupinky zvířat, letí přes zelené louky, rychleji a rychleji.

 

Až se nakonec ty a tvůj kamarád sejdete v nesmírné radosti. Déšť šťastných polibků pokrývá tvou tvář, tvé ruce opět hladí milovanou hlavičku, znovu hledíš do těch přenádherných důvěřivých očí, jež nadlouho zmizely z tvého života, ale nikdy z tvého srdce.

 

 

na konec pár psích slov…

Můj život trvá 10 - 15 let. Každé odloučení od Tebe mi působí smutek.

Pamatuj: dej mi čas, abych pochopil, co ode mě chceš.

Důvěřuj mi! Nikdy tě úmyslně nezklamu.

Nehněvej se na mě dlouho a za trest mě nezavírej. Ty máš své přátele a zábavu a já mám jenom tebe!

Povídej si se mnou, i když slovům úplně nerozumím. Stačí mi, když slyším tvůj hlas.

Uvědom si, že když mě biješ, mohl bych tě hravě kousnout, ale já to neudělám.

Jestli jsem někdy při práci špatný, dělám chyby, nebo jsem líný, uvažuj, že mi třeba není dobře, nebo že jsem unavený.

Starej se o mne, jsem-li starý, i ty jednou zestárneš.

Bud v mých těžkých chvílích vždycky se mnou, s tebou je pro mne všechno lehčí.

Až se můj čas naplní, nenech mě trpět. V případě nutnosti skonči mé trápení včas, jen tě prosím - zůstaň v té chvíli se mnou. 

 

KDY JE ČAS NA EUTHANAZII?

Toto rozhodnutí je většinou hlavně na Vás, veterinář Vám jen může v rozhodování pomoci. Obecně byste se měli zamyslet, zda Váš pes splňuje následující kritéria:

  • život bez bolesti – máme k dispozici mnoho způsobů, jak bolest dlouhodobě a dobře kontrolovat, ale vše má své limity
  • může se bez problémů vyprázdnit
  • dobře jí a pije
  • dokáže se radovat ze života – z pohlazení, z Vaší společnosti, z procházek
  • dokážete se Vy o něho postarat bez hořkosti a výčitek – protože pokud ne, tak to Váš pes vycítí a život mu to nezkvalitní

Pokud Vaším závěrem bude volba euthanazie a Váš veterinář Vás v ní podpoří, tak se nemusíte cítit provinile, protože nechat svého přítele odejít včas a důstojně je také projevem lásky.