NĚCO O VÝSTAVÁCH

 

Psi a výstavy

Na výstavách se potkávají nejrůznější lidé. Někdo je někomu sympatický okamžitě, jiné dvojici je rychle jasné, že si asi neporozumí. Jací vlastně jsme?

 

Vystavovatel a pes

Pojďme se podívat do výstavních kruhů. Staré přísloví říká: "Jaký pán, takový pes" a sami určitě víte, kolikrát jste na něj mysleli. Koho v kruhu uvidíte? Proč je někdo nejistý a jiný vypadá silný a neporazitelný? Naše reakce ovlivní to, jakého člověka potkáme a jak se při setkání s ním cítíme. Každý jsme jiný a naprosto jedinečný. Ukazujeme okolí to, co chceme, aby bylo viděno. Ale co když je něco uvnitř nás samých jinak? Co když silná slupka skrývá zranitelnost, veselá tvář smutek a úderná slova strach? Vstup do výstavního kruhu znamená pro většinu lidí stres, díky kterému se mohou začít chovat trochu jinak. Podívejme se na výstavy jako na zábavu a na naše chování jako na hru, kterou jsme se rozhodli hrát. Jaké masky nosíme?

 

Vystavovatel perfekcionista

Bývá pečlivě upraven a oblečen tak, jak by to mělo na výstavu správně být. Je citlivý na chyby jiných i své vlastní, kterých se snaží všemožně vyvarovat. Psa si pořizuje, pokud dokáže překousnout zvířecí nedokonalost. Jeho pes je skvostně čistý a do posledního chlupu ošetřovaný, musí se chovat bezvadně. Na výstavě si se svým pánečkem moc neužije. Vystavovatel perfekcionista dodržuje v kruhu všechna pravidla, občas někomu připomene správné chování. Nesnáší nezodpovědné chování. Výstavní postoj psa musí být nehybný a perfektní. Nikdy není úplně spokojený, kritizuje výstavu, organizaci, personál v kruhu i rozhodčího. Přece ví sám nejlépe, jak by to mělo vypadat. Zhrozí se: "Jak si tohle mohl dovolit udělat?" Nezřídka vám s učitelským výrazem udělí radu, o kterou vůbec nestojíte, protože by vaše počínání se svými nejlepšími úmysly a podle svých představ rád vylepšil. Zábavu s ním na výstavě příliš nečekejte, jeho pozornost poutají chyby a nedokonalosti téhle akce.

 

Vystavovatel pomocník

Laskavý, vstřícný, charismatický, šarmantní, empatický. Rychle ví, jak se cítíte a co potřebujete. Přijde za vámi a vřele vám dá najevo, jak jste skvělí. Sám se postaví na druhé místo toho, kdo vás podporuje a pomáhá vám. Pochválí vám každý výkon, utěšuje vás, pokud váš pes dostane známku, ze které jste zklamaní. Nabízí pomoc, zvedá ostatním pocit důležitosti a to proto, že chce být sám přijat a oceněn za svou vstřícnost. Musíte vědět, že zpět od vás očekává totéž! Psa má proto, aby měl kontakt s lidmi, díky kterým získá pochvalu za svou pomoc. V kruhu vystavuje jakoby mimochodem a spíše pod emocí. Někdy žádá o pomoc s vystavením jiné, pes má hodně vůle a mnohdy si dělá, co chce, neboť je zahrnován velikou láskou. Ve chvíli, kdy něco pokazíte a dostane se vám od něj ocenění: "To bylo tak hezké: To se ti povedlo", máte někdy chuť ho praštit. Vinu neúspěchu svede na okolnosti a zachraňuje vás jako o život. Nedej bože, že mu totéž nevrátíte, až to bude potřebovat. Potkáte se s jeho pasivní agresí, odmítnutím a při pocitu hluboké křivdy i s urputnou pomstou. Pomocník je prima parťák, ale buďte vnímaví k jeho manipulaci a své závislosti.

 

Vystavovatel vítěz, herec

Má psa proto, aby se jeho prostřednictvím dopracoval k úspěchu a do nejvyšších funkcí v klubu či organizaci, pokud si právě tohle dal za úkol. Ví, co chce a jak toho dosáhne. Díky svému silnému vnitřnímu přesvědčení dovede motivovat ostatní, působí atraktivně, rozhodně, má skvělý vzhled, šarm a přirozenou autoritu. Pes se jeho vedení rád podřídí a podává skvělé výsledky. Cílevědomou prací, velkým úsilím a nasazením dokáže udělat ze psa outsidera psa šampiona. Vybírá si z nejlepšího a nejlepší chce dostat zpět. Je trpělivý, na úspěch si dovede počkat a pilně pro něj pracuje. Když vyhraje, potřebuje odezvu od druhých. "To byla soutěž! To byl úspěch! Jsem dobrý, že?" Má rád potlesk a ocenění. Někdy je i v emotivních situacích bez výrazu, nedovede na veřejnosti emoce uvolnit a má problém je doopravdy cítit. Nemá rád, když někdo pláče, nesnáší selhání a slabost, jako projevy, které ho odvádějí od práce na úspěchu. Pro úspěch sehraje jakoukoliv roli, která se žádá. Vystavovatel loveckého plemene půjde v kamizole, vystavovatel skotského teriéra ve skiltu a s německým ovčákem navleče šusťáky. Někdy bychom všichni potřebovali mít jeho přesvědčení o úspěchu ve chvíli, kdy váháme.

 

Vystavovatel výjimečný

Spatříte dva druhy takových majitelů či vystavovatelů. První bývají ctižádostiví, aktivní a vypadají skoro jako herci, druzí působí depresivně, odevzdaně a smutně. První skupina je originální po všech stránkách. Lidé mívají nevšední vzhled, různobarevné vlasy, přepestré oblečení, výjimečné tetování či ozdoby. Všechno křičí do světa zprávu o jedinečnosti a výjimečnosti. Druzí chodí často v černém oblečení, mají hluboké a smutné oči, v nichž se zrcadlí celý život. Nevěří, že je druzí mohou mít rádi, neboť mají pocit, že jejich pocitům nikdo nemůže rozumět. Pes je něžným a rozmazlovaným spojencem jejich duše, dovedou hluboko v sobě prožít emoce, jaké nikdo jiný nemá. Uslyšíte je líčit minulé zážitky z výstav plné emocí, buď protkané velikým štěstím, nebo plné zklamání, neštěstí a slz. Přitahuje je cokoliv, z čeho čiší emoce, přesně vědí, zda je s nimi cítíte. Často jsou okolím nepochopeni. Přitom mají nádherný bohatý vnitřní život a veliké citlivé srdce. Nám ostatním nesou zprávu, abychom si i my někdy dovolili otevřeně prožívat emoce.

 

Vystavovatel pozorovatel

Na výstavě může být aktivní a přátelský, pokud si to dovolí, nebo za celou akci stěží řekne pár slov, protože jen pozoruje okolí a je uzavřený do sebe. Psa se snaží jen nějak vystavit, než aby ho skutečně předváděl, občas z něj čiší nepřístupnost. Pozorovatel bývá chytrý, vzdělaný, má výtečné znalosti o průběhu výstavy, systému jejího pořádání i o soutěžících. Nemá rád dotěrné lidi, vystavovatel pomocník mu jde vysloveně na nervy, stejně jako ti, kteří bez dovolení narušují jeho soukromí. Uplatní se jako výtečný vedoucí kruhu a asistent se znalostí několika světových jazyků i chodu akce. Výstavu doopravdy prožije až o samotě po svém návratu domů, kam si v hlavě donese všechny informace a teprve je zpracuje v klidu. Pes je tím, kdo ho dokáže přivést mezi lidi a tím, kdo neruší, když se mu řekne. Pozorovatelé mají mnohé skvělé vlastnosti, ale bez toho, že je ukáží ostatním, se o nich těžko dovídáme.

 

Vystavovatel loajální

Na výstavě žije pochybnostmi, zda vše dělá dobře. Zda předvádí dobře psa, zda dobře vypadá, jestli se správně chová. Nechce dělat chyby, ale jeho vnitřní nejistota ho k nim automaticky vede. Působí nejistě a nervózně nebo nejistotu skrývá za masku síly a odvahy. Zejména první výstavy jsou pro něj zkouškou odvahy a souboje s pocitem strachu z nebezpečí. Teprve až když vystavuje po několikáté na stejném místě, nepatrně se uklidní. Pokud je nejistý, uslyšíte od něj hromadu otázek. "Kudy se jde do kruhu? Kam se mám postavit? Co mám dělat?" Se psem mnohdy manipuluje zbytečně moc, neboť dělá věci "pro jistotu." Pro jistotu ho přidrží pod krkem, přestože je pes jako socha, pro jistotou mu nedá najíst, aby cestou nezvracel, pro jistotu se nehnou od klece, aby se psovi něco nestalo. Někdy ho uvidíte jako by nepřítomného, kdy je v představách ve své hlavě a vůbec nežije přítomný okamžik, protože plánuje možnosti příštího vývoje situace. Je odpovědný, kompetentní, má rád jasná pravidla a hranice, k pocitu jistoty potřebuje všechny dostupné informace, někdy shání drby, chce vědět, kdo a jak o něm mluví. Rád si najde autoritu, jejíž úspěchem pak žije. Bývá loajálním partnerem úspěšného vystavovatele, kterému pomáhá a podporuje ho. Včas věští problémy a vidí hrozící nebezpečí, bohužel někdy i tam, kde žádné není. Potřebuje se naučit důvěřovat sobě, lidem kolem sebe a životu vůbec.

 

Vystavovatel optimista

Zábava je důvodem, proč na výstavu jede. Baví ho adrenalin průběhu soutěže, nevyzpytatelnost výsledku, možnost být vidět a bavit se. Má mnoho zájmů, v klidu neposedí, je stále v akci a něco dělá. Při předvedení psa někdy vykazuje prvky perfekcionismu, má sladěné oblečení, psa upraveného do detailu a předvedeného bez chybičky. Mimo kruh má jeho pes hodně svobody a výchova je především velkou svobodou. Jindy je svobodomyslný i v kruhu a jeho pes si dělá, co chce, zatímco on žertuje s okolím. Optimistu poznáte podle úsměvu a dobré nálady i v těžké situaci. Na všem špatném najde něco dobrého. Málokdo by čekal, že pod veselou maskou je zranitelná duše plná nejistoty a pochybností, zda je dost dobrý. Důležitý je pro něj názor ostatních, potřebuje být dobře přijímán a oceněn. Občas se podobá vítězi, ale zatímco vítěz cítí nutnost pracovat a vyhrát, optimista si chce i v práci svobodně užít vše, co život nabízí a co ho baví. Uslyšíte od něj pochvalu a jásot, jak je něco úžasné, skvělé a bezva. Svým nadšením všem připomíná, že je život krásný, jaký je.

 

Vystavovatel bojovník

Navenek ukazuje sílu a moc, aby bylo jasné, že dáte-li se s ním do křížku, nemůžete vyhrát. Má veliké charisma a přirozeně se stává vůdcem. Bije do útoku za dodržování pravidel a za spravedlnost, zejména u těch, které považuje za slabé a bezmocné. Nesnáší bezmoc a ztrátu kontroly nad situací. Nemá rád lidi, kteří jsou nečitelní, lavírují v názorech a nestojí jasně na svém. Svět je buď černý, nebo bílý. Jsi přítel či nepřítel? Je-li přesvědčen o své pravdě (která ovšem může být jen jeho), poruší všechna pravidla a hranice jen proto, aby neprohrál a nepocítil slabost. Přestože se v něm skrývá křehká duše a veliké laskavé srdce, na druhé lidi může být jeho projev příliš. Uhýbají síle ohromné energie a jeho snaze zjistit, kdo doopravdy jsou. Bojovník hodí do nejasné situace granát a počká, zda vyplavou mrtvoly nebo ti, kterými se může zaobírat. Na základě aktuálního pocitu se rychle rozhoduje. Pro psy bývá požehnáním, pokud dovede zacházet se svou energií. Bojovníci jsou skvělými handlery silných psů. Ti je poslouchají jako beránci. Dovedou svým odhodláním pozvednout nejisté jedince. Citlivého psa s měkčí povahou ale může síla jejich povelů rozložit. V kruhu se jdou bít za spravedlnost, pravdu a dodržování pravidel. Pamatujte, že boj s tímhle vystavovatelem nelze vyhrát.

 

Vystavovatel pohodář

Pohoda, zasněný výraz, lehký úsměv, jemné zacházení se psem, snaha zjistit co ostatní chtějí a potřeba vyhovět. Také nenápadnost, neviditelnost, zasněnost a nečitelnost. Pohodáři jsou stabilní, milí, vstřícní, citliví, vnímaví a klidní. Psy milují, protože s nimi mohou být v harmonickém spojení, po kterém touží. Někdy pes vládne víc jim, než oni jemu. Jasné velení od nich pes nemůže čekat. Jsou-li v klidu, vystavují citlivě, dovedou psovi vyhovět. Můžeme pozorovat jejich vzájemnou symbiózu. Pohodáři nemají rádi konflikty a dusnou atmosféru kolem kruhu. Přejí si, aby se všichni cítili dobře. Na rozhodování potřebují prostor a čas, rychlé akce a stres jim nedělají dobře. Chtěli by být se všemi zadobře. Své emoce, radost či zklamání, většinou neukážou, zato mají tendenci se omlouvat, pokud mají pocit, že byste mohli být zklamaní. Je-li pro ně čas ve výstavním kruhu stresující, vypadají někdy jako vítězové. Jsou ctižádostiví, akčnější a méně citliví ke psovi. Neúspěch nenesou snadno, protože jim snižuje sebevědomí. Jejich klid a vstřícnost by se mnohým z nás hodily. Pohodáři dovedou urovnat ve skupině lidí i dramatickou situaci a vnést do ní porozumění. Svět jejich cit a harmonii moc potřebuje.

 

Závěrem

Prošli jsme všechno výstavní dění a snad vám zůstal dojem, že je vystavování psů zajímavá zábava. Ale nestojí na ní život a dá se bez ní klidně žít. Přejeme si, aby se mezi výstavními kruhy potkávali lidé, kteří milují své čtyřnohé přátele a baví je soutěžit proto, že je to krásný čas strávený v úzkém kontaktu se psem. Takže bavte se, smějte se, berte život zlehka a s nadhledem. Ať se vám daří!