KDO JE JEZEVČÍK?

JEZEVČÍK (DACHSHUND)

velké srdce v malém těle

 

Jezevčík je jedno z nejznámějších a nejrozšířenějších psích plemen. I ten, kdo se ve psech vůbec nevyzná, tohoto psíka s dlouhým tělem a krátkými nožičkami, co se nosí se suverenitou nejméně bernardýna, spolehlivě pozná. Ať už je hladkosrstý, dlouhosrstý nebo je to drsňák.

 

A kdo měl tu čest s jezevčíkem žít, bude na tohoto „velkého malého psa“ a jeho kousky navždy vzpomínat. Nejlépe s jezevčí smečkou po boku.

 

Jezevčíci si jako jediné plemeno pro sebe zabralo celou jednu FCI skupinu, skupinu číslo IV.

Jak to tedy je? Původním a nejstarším typem je jezevčík standardní hladkosrstý v barvě černé s pálením. Mimoto se ale jezevčíci vyskytují v mnoha dalších velikostech, typech srsti a barvách. Nejznámější jsou jezevčíci rezaví, odborně červení anebo černí s pálením, mohou být ale i hnědí s pálením, žíhaní nebo vícebarevní, takzvaně tygrovaní. V podstatě jde o merle barvu, buď modrou, nebo červenou, vždy s pálením. Po merle barvě je poptávka u všech plemen, a tak i tito tygrovaní jezevčíci zažívají v posledních letech opravdový boom. U drsnosrstých jezevčíků se vyskytuje nejčastěji zbarvení divočáka, kdy se mísí hnědé, černé a šedivé chlupy. Drsňáci ale mohou být i černí s pálením, hnědí s pálením nebo plaví. Stejné druhy srsti a vybarvení se vyskytují i u jezevčíků takzvaných malých rázů - u trpasličích a králičích.

 

Současnost - mezi revírem a gaučem

Popularita jezevčíků je v České republice stabilní, ročně se zapíše okolo dvou tisíc štěňat. U trpasličích a králičích jezevčíků je v posledních letech zaznamenána zvýšená popularita: hodí se i do malého bytu a přitom jsou to stále psi se vším všudy, žádné hračky. Dokonce i tito nejmenší jezevčíci musí pro uchovnění skládat lovecké zkoušky. Ve většině evropských zemí jsou jezevčíci chováni jako rodinní příslušníci.

 

O jezevčících koluje spousta pověr. Prý jsou tvrdohlaví, vychytralí, těžko se cvičí. Ano, jezevčík není border kolie a nebude čekat na vaše výmysly, které má splnit. Poslouchat se naučí stejně jako každý jiný pes - jen bude pokaždé přemýšlet, jestli je váš povel pro něho dost výhodný, a zda by to přece jen nešlo udělat jinak a podle něj lépe. Nedivte se. Je to pes, který byl stvořen k tomu, aby se v temné a stísněné noře utkal s nebezpečným protivníkem a svou vlastní chytrostí vyhnal lišku nebo jezevce ven na střelce. Jezevčík je prostě pes s vlastním rozumem. Při výcviku jezevčík pozná, zda jste důslední, a kdy to nemyslíte vážně. Co ale nepatří do oblasti mýtů, je jezevčí urážlivost. Skutečně. Už dvouměsíční štěně se dokáže krásně naštvat a třeba hodinu trucovat. Dospělí jedinci to vydrží i několik dní. Dalším jejich nešvarem je jejich až chorobná žravost. Pokud jim nezajistíte dostatek pohybu, stane se z něj smutná kulička tahající bříško po zemi. Ale takový váš jezevčík určitě nebude J.

 

Nejlepší zábavou pro jezevčíka je lovecké vyžití, ale mnoho jezevčíků tráví spokojený život coby společníci.  S ohledem na dlouhou páteř se jezevčíci nehodí na většinu psích sportů, kde je třeba překonávat překážky, tj. na agility a flyball. Bývají nadšenými a neudolatelnými aportéry.

 

Jezevčík je vhodný pro lidi, kteří dokážou plně ocenit jejich povahu, specifický vzhled a zároveň si budou vědomi jistých limitů. Dopřejí mu časté procházky a lovecké vyžití. Jezevčíci obecně dobře vycházejí s dětmi, s domácími zvířaty je to malinko horší. Hodí se pro člověka se smyslem pro humor - vždyť chovatelé jezevčíků jsou pověstní tím, jak pyšní jsou na různá alotria a veselé kousky svých miláčků, na jejich paličatost a jejich sebevědomí. Jsou si totiž vědomi, že toto plemeno je opravdu VÝJIMEČNÉ!

 

zdroj: DOGS magazín č. 2/2012

 

 

Jak se správně starat o jezevčíka

 

Neodolatelný pohled štěněte jezevčíka mluví za vše a mnohdy mu podlehneme. Předem bychom si ale měli uvědomit, že jezevčík je mimořádné plemeno a není vhodný pro každého, zvláště ne pro začátečníka. Je tvrdohlavý a potřebuje ráznost a pořádek ve své smečce. Pokud se rozhodnete pro pořízení jezevčíka, mějte na paměti pár důležitých zásad.

Pokud se rozhodnete pro pořízení jezevčíka, máte na výběr hladkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého. Na výchovu lepší a více kamarádský je jezevčík dlouhosrstý.

 

ŒJezevčík je lovecké a honácké plemeno, potřebuje hodně pohybu, což si mnozí majitelé s přihlédnutím na jeho vzrůst neuvědomují.

Œ

Jezevčík je obdarován obrovskou loveckou vášní. Roky byl šlechtěn pro to, aby měl co nejvyšší pracovní výkon a to mu zůstalo dodnes. Má obrovskou energii a temperament, na lov chodí nadšeně a důležitě. Jeho povaha je přímo hrdá na to, že jeho výkon byl pochválen a že byl užitečný. Proto, pokud si pořídíte jezevčíka, nehubujte ho za to, že vyhrabal na zahradě díru, ba naopak, pochvalte ho, aby věděl, že to umí dobře, přesně tak, jak byli jeho pradávní předci vychováváni.

 

ŽJezevčík má krátké končetiny, díky geneticky dané poruše růstu kostí. Proto tento, pro ně jedinečný znak, je typický a jednoduše poznáte i křížence jezevčíků. Pro jeho dlouhou páteř a krátké končetiny je nutné vyvarovat se chůzi do schodů.

 

Jezevčík má sklony k tloustnutí a díky jeho hendikepu, co se týče krátkých končetin a dlouhé páteře, je potřeba je nepřekrmovat a udržovat v dobré kondici.

 

Je dobře známo, že jezevčíci jsou hodně tvrdohlaví, nebudu vyvracet opak, spíš tento názor podpořím. Tvrdohlaví jsou, ale jejich povaha je ve srovnání s ostatními plemeny jedinečná. Ano, každá rasa má něco svého typického, ale jezevčík má na svoji velikost obrovskou psí duši. Dokáže rozpoznat vaši náladu, a pokud jste smutní, dát vám konejšivě čumák do klína. Na druhou stranu je to oddaný a vždy ostražitý hrdina, který by svoji smečku chránil do posledního dechu. Může být někdy nevrlý a agresivní vůči jiným zvířatům, ale dá se tomu předejít správnou výchovou už v útlém věku. Jezevčíci si zarytě pamatují a milují svého pána, a to i přesto, že se o něj stará někdo jiný. Jsou neuvěřitelně svému vůdci oddaní a místo ve smečce vyloženě potřebují, takže je nutné jim ho razantně dát najevo. U jezevčíků, stejně tak i u jiných dominantních psů platí, že si sami vyberou nadřazenou osobu, která je ve smečce dominantní a tu poslouchají.

‘

Jezevčíci jsou inteligentní a chápaví, ne vždy ale udělají to, co chcete vy. Je to spíše tak, že jezevčík moc dobře ví, co po něm chcete, ale napřed situaci sám zváží a podle toho, jestli mu to vyhovuje, povel splní. Možná to zní spíše tak, že jezevčík většinou neposlechne, ale tak to není, když se mu hodně věnujete je to bystrý žák, a díky tomu, že vás, jakožto svého pána, bude bezmezně milovat, udělá pro vás hodně a i pro vaši radost splní povel.

’

Nezapomínejte, že do výchovy jezevčíka musíte vložit velké úsilí. Platí u něj pravidlo, že pokud se zásady vaší domácnosti naučí hned, bude je respektovat po celý život. Jezevčík je pes, který vyloženě potřebuje svůj harmonogram a vaši důslednost, pokud se tímto budete řídit, vyroste vám z něj velmi příjemný společník a ochránce.

“

Ať se to možná podle jeho vzhledu nezdá, jezevčík je vcelku agresivní plemeno a jako dospělý pes k sobě cizího člověka jen tak nepustí. Je vždy ostražitý a připraven svoji smečku bránit tělem i duší. Je proto důležité, abyste už malé štěně zvykaly na přítomnost lidí, dětí a ostatních psů, popřípadě ostatních zvířat ve vaší domácnosti. U jezevčíků se můžeme setkat s agresivitou vůči ostatním psům. Je to také z toho důvodu, že se stále snaží svého pána bezmezně bránit. Jezevčíci jsou v tomhle případu mnohdy tak tvrdohlaví, že se pustí i do dobrmana, vlčáka a podobně. Bohužel v porovnání s jejich velikostí nepatří mezi vítěze souboje. Proto štěně berte do společnosti co nejvíce, aby si na kontakt s ostatními zvyklo, a v budoucnu jste neměli problémy.

”

S jezevčíkem se můžete těšit dlouhému společnému životu. Mezi psími rasami patří k těm, které se dožívají nejvyššího věku, až 18 let, mnohdy i více, samozřejmě záleží na individuální kondici psa a na jeho životním stylu.

•

Mějte na paměti, že díky jeho hendikepu je lepší jezevčíka krmit speciální stravou, která je přesně dělána pro ně a přizpůsobena tak jejich zdravotním požadavkům. S touto stravou se můžete těšit kvalitnějšímu společnému žití.

 

Nepočítejte s tím, že jezevčík vás bude bezmezně poslouchat na slovo, to ho nikdy nenaučíte, ale pokud se budete řídit danými zásadami, vyroste vám z něj oddaný parťák.