ZOUBKY

 
Pohled do tlamky bez zubů je smutný

1. Má dnes smysl vyřazovat kvalitní jednice z chovu na základě chybějícího zubu?

Standardní jezevčíci mají v České republice povinnou kontrolu chudozubosti, trpasličím jedincům pro chovnost smí chybět dva zuby z kategorie M3, P1. Považuji plnochrupost za důležitou, vím o zahraničních chovech, ve kterých po několik generací navzájem připouštěli neplnochrupé jedince a najednou zjišťovali absenci dvou tří zubů u potomstva. Je to problém, který se pak odstraňuje celá desetiletí. Proto upřednostňuji plnochrupost, i když jsem se třeba v uplynulém roce dostala do situace, kdy mnou importovaný překrásný jedinec nemá založený zub z kategorie M3 a samozřejmě nemůže být tedy následně zařazen do chovu. I přesto svůj názor neměním. Nerada bych se dožila stavu, kdy při pohledu do mordy mých odchovů bude chybět spousta zubů, to by bylo smutné.

 

2. Někteří rozhodčí psa s viditelně ulomeným zubem penalizují snížením známky na výstavě. Jaký je váš názor na tuto problematiku?

Pro mne jako rozhodčí je podstatné, abych mohla zkontrolovat, zda je zub založen a jakým směrem roste, takže záleží na tom, zda má ulomenou jen horní část, nebo zda je ulomen úplně. Absence zubu (bez ohledu na veterinární doložení o úrazu) je pro mne, ať při posouzení v kruhu, nebo při výběru do chovu, jednoznačným signálem pro vyloučení pro neplnochrupost. Proto doporučuji všem chovatelům jezevčíků, jakožto pracovnímu plemeni, aby v co nejbližší možné době výběr do chovu s řádnou kontrolou zubů absolvovali. Tím pak předejdou velkému zklamání, když pes například při lovu či úrazu o zub přijde.

 

3. Staráte se o zuby svého psa? Pokud ano, jak?

Pravidelně odstraňuji zubní plak, a to již od ranějšího věku, abychom předešli tvorbě zubního kamene (máme obzvlášť tvrdou vodu, trpí tím u nás doma lidé i psíci).

 

poradce chovu KCHJ ČR pro jezevčíky dlouhosrsté standardní

CHS Amery

www.amery.wz.cz

 

článek byl publikován v časopise Pes přítel člověka č. 2/2014

 

Kolik má pes zubů?

Ve štěněcím věku má pes 28 mléčných zubů, dospělý jedinec jich má 42. Štěňata se rodí bezzubá, mléčné řezáky a špičáky se začínají prořezávat ke konci prvního měsíce věku. Stoličky štěně zatím nemá a většinou chybí i P1. Premoláry se prořezávají až mezi čtvrtým a osmým týdnem. Mléčný chrup štěněte je tvořen z řidší zuboviny a zuby mohou mít až světle šedivě bílou barvu. Řezáků a špičáků je stejný počet jako u dospělců, premolárů je jen 12. Chrup dospělého psa se skládá z 12 řezáků, 4 špičáků, 16 premolárů a 10 stoliček. Trvalé zuby jsou založeny v čelisti pod mléčnými zuby a v době výměny mléčné zuby jednoduše vytlačí. Výměna zubů závisí na velikosti plemene, např. u jedinců velkých plemen začíná výměna okolo 4. měsíce proříznutím řezáků a končí stoličkami kolem 7. měsíce. Ke konci výměny zubů se prořezávají i špičáky. Toto je velice často doprovázeno tzv. „dvojími špičáky“ - mléčný špičák ještě drží na svém místě a nový špičák vyrůstá před ním. Většinou se to do měsíce srovná a mléčný špičák vypadne. Pokud nevypadne a tento stav přetrvává i nadále, je doporučeno vyhledat veterináře, který mléčný špičák odstraní.

 

Kleště a nůžky

U psů je důležitý nejen počet zubů, ale hlavně i správný skus, což je vzájemné zaklesnutí horních a dolních řezáků, kterého máme hned několik typů. Nejčastěji požadovaným typem skusu je tzv. nůžkový skus, kdy řezáky spodní čelisti těsně přiléhají za řezáky horní čelisti. Dalším typem je typ klešťový, kdy hrany řezáků na sebe přímo nasedají, což vede k předčasnému opotřebení řezáků. U většiny plemen patří mezi pro chov nežádoucí druhy skusu i předkus a podkus. Předkus poznáme podle toho, že spodní čelist je delší, než horní a řezáky na sebe nedosedají. U podkusu je tomu naopak a spodní čelist je kratší než horní.

 

Co vše může trápit psí zuby

Mezi nejběžnější potíže patří tzv. chudozubost (oligodoncie). Tzn., že v trvalém chrupu psa chybí jeden nebo více zubů. Do olingodoncie se nepočítají zuby chybějící po úrazu nebo lékařském zákroku. Nejčastěji chybí M3 a premoláry. U většiny plemen standardy vyžadují absolutní plnochrupost. Chudozubost je tolerována pouze u plemen s deformovanými čelistmi. Chudozubost se občas „maskuje“ tzv. přetrvávajícími zuby, což je stav, kdy mléčný chrup není vytlačen a pes je zdánlivě plnochrupý, ale jeho trvalý chrup není úplný. Přetrvávající zub nemá dostatečně hluboký kořen a hrozí jeho vylomení.  Opakem chudozubosti je zdvojení zubů (polyodoncie), kde se vlastně jedná o dvojmo narostlé trvalé zuby. Psa mohou trápit i různé růstové anomálie, sem patří např. růst dvou korunek z jednoho kořene nebo různé deformace zubů. Zajímavý je fakt, že psi málokdy trpí zubními kazy.

 

Zubní kámen - nepřítel číslo jedna

Téměř každý druhý pes má problémy s nadměrnou tvorbou zubního kamene - odontolithiasis a málokdo si uvědomuje, jak fatální následky toto onemocnění s sebou může nést. Zubní kámen vzniká v případě, že ze zubů není odstraňován plak, což je povlak na chrupu, který známe i z vlastní zubní hygieny. Je tvořen slinami, zbytky jídel a hlavně obrovským množstvím bakterií. Vrstvy plaku na zubech pomalu krystalizují a vytváří pevný zubní kámen tmavě žluté až hnědé barvy. Kámen může vznikat i u mladých psů. Kámen se postupně rozšiřuje od zubního krčku až po špičku zubu, největší nános se utváří hned u dásně. Množství bakterií hemžících se kolem zubního kamene může způsobit těžké záněty dutiny ústní, které nemusí končit pouze vypadáním zubů a odumřením dásní, ale při zanedbání péče se mohou rozšířit i na další orgány, zejména srdce a mohou způsobit smrt. Zubní kámen tak způsobuje i silný zápach ze psí tlamy. Zubní kámen se odstraňuje nejčastěji pomocí ultrazvuku, toto ošetření probíhá v narkóze.

 

Bolestivý zánět dásní a periodontu

Různé záněty, především dásní (gingivitis), jsou druhým nejběžnějším onemocněním dutiny ústní. Zánět dásní většinou vzniká právě za doprovodu zubního kamene, na jehož hrubém povrchu se zachytávají zbytky jídla a enormní množství bakterií. Hrubý povrch navíc dásně drásá a dráždí. K poranění dásní může samozřejmě dojít i při hře nebo kousání tvrdé potravy. Bakterie těchto ranek s radostí využívají a usazují se v nich, čímž dochází k rozšíření zánětu. Mezi první příznaky zánětu patří zarudnutí dásní v oblasti krčku. Dáseň pomalu ustupuje a odhaluje citlivé zubní krčky. Vše je doprovázeno silnou krvácivostí dásní. Zánět je pro psa velice nepříjemný a bolestivý a může výrazně omezit jeho schopnost přijímat potravu. Při zanedbání léčby může docházet k vypadávání zubů (periodontitis). Periodontitida (zánět závěsného aparátu) zubu může být pro zub fatální, jelikož zub není v čelisti ukotven kostním spojením, ale je pouze uložen v zubním lůžku a k čelisti je připevněn pomocí pružných vláken. „Díky“ zubnímu kameni a bakteriím ze zánětu dochází k narušení těchto vláken a může velice rychle dojít ke tvorbě kapes v dásních, kde se udržují další bakterie, které postupují hlouběji a šíří se dál a mohou způsobit hnisavý zánět podél kořene zubu. Poslední fází zánětu je samotné uvolnění zubu a jeho vypadnutí. Neléčený zánět se postupně šíří po celém těle. Nesmíme tedy opomíjet prevenci formou čištění zubů.

 

Prevence - nejlepší cesta ke zdraví

Způsobů, jak ochránit chrup našich miláčků je spousta. Již od štěněcího věku bychom pejsky měli zvykat na manipulaci s jejich tlamou a na kontrolu zubů, což se nám může později hodit nejen ve výstavním kruhu, ale i při preventivní prohlídce u veterináře. Dále přivykáme štěně na zubní kartáček a na použití zubní pasty. Velice oblíbené jsou i tzv. dentální pamlsky, které svým tvarem a složením pomáhají psovi při žvýkání odstranit plak. V nabídce jsou dnes i dentální vody, které jednoduše nalijete do misky s vodou. Většina těchto produktů je 100% přírodních. Další oblíbenou metodou jsou sypké bylinné a rostlinné směsi, které při dlouhodobém užívání pomáhají odstraňovat kámen. Patří sem i mořská řasa kelp. Tento druh řasy roste na dně mělkých moří a oceánů, je plný minerálů a antioxidantů a velice bohatý na jód, vápník, hořčík a železo, funguje protizánětlivě. Působí blahodárně na celý organismus, hlavně na srst. Řasa se jednoduše přidává do krmné dávky pejska.

 

Psí zuby jsou heterodontní, což znamená, že jsou rozlišných tvarů a dělí se na 4 skupiny:

 

řezáky - dentes incisivi (|1 - |3)

Jedná se o zuby uložené v přední části čelisti, pes je používá hlavně k uchopení malých předmětů nebo vykusování nečistot ze srsti. Horní řezáky jsou větší, než dolní.

 

špičáky - dentes canini (C)

Jsou to nejdelší zuby a mají hluboký kořen. Správné postavení špičáků je pro psa nesmírně důležité, zajišťuje mimo jiné i udržení pysků a jazyka na správném místě.

 

třenové zuby - premoláry (P1 - P4)

Jsou umístěny ihned za špičáky (P1). U plemen s dlouhou lebkou jsou premoláry od špičáků odděleny mezerou, u krátkolebých jsou těsně vedle sebe. Pes používá premoláry hlavně k drcení potravy. Nejmenší premolár  P1 fixuje postavení špičáku.

 

stoličky - moláry (M1 - M3)

Jsou v tlamě postaveny blízko vedle sebe. Počet molárů v čelistech se liší, v horní čelisti máme na každé straně dva a ve spodní tři. Stoličky mají podobný význam jako premoláry. Svým složením jsou zuby téměř identické s těmi lidskými. I u psích zubů máme zubní dřeň, tvrdou zubovinu - dentin a potah z pevné zubní skloviny. 

 

HNĚDÁ MOŘSKÁ ŘASA KELPA

cena: Kč 29,-/100 g

výrobce: ALG-BÖRJE

 

Islandské hnědé mořské řasy Kelpa (Ascophyllum Nodosum) jsou přírodní, geneticky neupravovaný a vysoce účinný doplněk stravy. Díky vysokému obsahu mnoha důležitých minerálů (vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, železo a jód), vitamínů skupiny B a C a aminokyselin v přírodní, nijak neupravované a přitom vysoce stravitelné formě jsou tyto řasy nezbytným doplňkem výživy poskytujícím tělu důležité látky s maximální využitelností. Mají vysoké antioxidační vlastnosti, podporují imunitní systém a obsahují kvalitní vlákninu. Dávkuje se zhruba v množství 1 čajová lžička na 10kg.

 

Mořská řasa Kelpa také:

potlačuje zápach z tlamy

redukuje zubní kámen

odstraňuje zubní plak

Na rozdíl od ostatních metod odstraňování zubního plaku působí přípravek systematicky. Přes zažívací trakt se dostává do krevního řečiště a z něj pak do slin, kde rovnoměrně působí na dásně a na všechny zuby. Ovlivňuje schopnost zachycování bakterií, které se podílí na vzniku zubního plaku a změkčuje již vytvořený zubní kámen. Zlepšení nastává v rozmezí 3 – 8 týdnů.

 

Dávkování - denní dávka

1 čajová lžička = cca 5ml

váha:   do 5 kg --> 1 ml

váha:   5-10 kg --> 2 ml

váha: 10-20 kg --> 5 ml

váha: 20 kg a více --> cca 10 ml

 

www.richbarf.cz

 

Co je BARF

Tato pro mnoho lidí stále neznámá zkratka má celkem jednoduchý základ. Jedná se o zkratku z angličtiny, nejčastěji překládanou jako Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová potrava (syrové maso, zelenina, ovoce a byliny).

BARF je metoda výživy domácích masožravých zvířat přirozeným způsobem, podle nás se jedná o nejpřirozenější a nejlepší způsob výživy masožravých domácích zvířat, avšak za podmínky, že dodržíme pár základních zásad o vyváženosti stravy. Vycházíme z toho, že psi se vyvinuli z vlků, mají stále stejné trávení a jejich zažívací soustavy jsou podobné. Pes má stále zuby uzpůsobené pro ulovení a sežrání kořisti. Pomocí špičáků je schopen kořist zabít, stoličkami pak drtí maso i kosti. Vlk svůj jídelníček jistě obohatil i ovocem, trávou, bylinami a kořínky stejně tak, jako my nyní přidáváme k masu a kostem ovoce, zeleninu a bylinky. Touto skladbou stravy dostává vše, co potřebuje - tuky, bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerální látky a vlákninu.

 

 

Intenzivní péče o zuby a dásně, také zánět, plak, zubní kámen a zápach z úst 

 

Péče o zuby a dásně u psa

Ústní mikroflóra - škodlivé bakterie a plísně uvádějí ústní mikroflóru do nerovnováhy >> následkem je plak, zubní kámen, zubní kaz, zánět dásní až ztráta zubu. Bolest zkaženého zubu nebo zanícené dásně komplikuje nejen příjem potravy, ale v horším případě proniknou bakterie do krevního oběhu a infekce může postihnout celý organismus. Proto je péče o zuby důležitá pro celkové zdraví a dobrou životní pohodu.

 

Harmonizace mikroflóry - pro prevenci, ústní hygienu a pomoc při dentálních problémech používáme přírodní DentaVet přípravky, které harmonizují mikroflóru ústní dutiny a zajišťují optimální vnější péči o zuby a dásně. Aplikace cdVet přípravků má kromě ošetření a intenzivní péče výhodu rychlého doplnění chybějících látek přímo na zuby a dásně s výsledkem zlepšení stavu až odeznění potíží. .

 

Rady od léčitelů                             

Odstranit příčiny - chceme-li při řešení kazivosti zubů nebo zánětech dásní docílit trvalý výsledek (skutečně zdravé zuby & dásně), pak je potřeba odstranit příčiny. Jako následek přetížení organismu a nedostatku přicházejí příčiny zubních potíží (a ostatních nemocí) prakticky vždy zevnitř.

 

Nemoc je projev - je nutné si uvědomit, že nemoci a zdravotní problémy (také bolest zubů) jsou ve skutečnosti pouze projevy přetížení organismu (nepřirozená výživa, chemie, toxiny) a projevy nedostatku (chybějící živiny).

cdVet DentaVet Olej na zuby a dásně (DentaVet Öl) je přírodní dentální přípravek na olejové bázi pro intenzivní péči o zuby a dásně. Obsahuje hodnotné pečující oleje (konopný, arganový) s hojivými účinky cdVet bylin (šalvěj, fenykl, tymián, hřebíček). 

Plak, kámen, zánět i zápach – olej čistí zuby od zubního plaku, odstraňuje zubní kámen a jeho přírodní substance pomáhají také při zánětech dásní a při zápachu z úst. 

Působí déle než sprej - oproti DentaVet spreji zajišťuje olejová konsistence DentaVet oleje delší působení na zuby, dásně a ústní dutinu s výhodou intenzivnějšího působení pečujících látek a cdVet bylin. 

Je dobře snášen - přírodní cdVet DentaVet olej je neškodný při požití, není jedovatý pro psy, kočky ani pro lidi, má neutrální chuť a vůní >> proto je dobře snášen. 

Silná vrstva kamene - při odstraňování silné vrstvy zubního kamene doporučujeme cdVet DentaVet olej kombinovat s přípravkem cdVet DentaVet Gel.

www.baron.cz/pes