VYCHÁZKY

 

VYCHÁZKY S PEJSKEM V ZIMNÍM OBDOBÍ

 

Silné mrazy jsou nepříjemné nejen pro lidi, ale i pro naše čtyřnohé psí miláčky. Zvláště pro ty pejsky, kteří bydlí s námi v bytech a nejsou na mrazy zvyklí. Pro ně představuje přechod do mrazivého venkovního prostředí teplotní šok.

 

Citlivá na mráz jsou také plemena s krátkou srstí, např. teriéři, ale i starší psi. Pro tyto pejsky jsou vhodným doplňkem pro venčení různé psí oblečky, které chrání velkou část těla pejska před velkými rozdíly teplot a jinými povětrnostními vlivy. 

 

Rozdíly ve snášení zimy jsou mezi jednotlivými psy rozdílné. Záleží hodně na jeho velikosti, jak je pejsek starý a v neposlední řadě na tom, jakou má srst. Pro malá plemena a starší jedince bude snášení mrazů horší z důvodu jejich velikosti a možnosti termoregulace těla, i když plemena, která jsou vybavena delší srstí, jsou proti mrazu odolnější než plemena krátkosrstá. Také pohyb v hlubokém sněhu pro ně bude dost obtížný a namáhavý bez ohledu na srst. V tom mají větší plemena výhodu, i když pro psy s krátkou srstí také není nejvhodnější celodenní pobyt na velkém mrazu. Ale krátká vycházka nebo proběhnutí po zahradě a vyválení se ve sněhu (jak to s radostí někteří psi dělají,) nemůže uškodit žádnému psu.

 

Zvláštní skupinu pejsků, kteří zasluhují naši pozornost a zacházení v těchto mrazech, jsou štěňátka.  Vzhledem k velikosti štěňátek jejich tělíčko prochladne rychleji než dospělý pes. Zde by mělo platit omezení venčení do -5°C. Pod tuto teplotu není vhodné dlouhé venčení nebo procházky a venkovní venčení by mělo nahradit venčení doma na savou podložku.

 

Další zdravotní problémy v mrazech se mohou vyskytnout u tlapek pejsků. Je proto nutné před každou vycházkou  bříška tlapek promazávat balzámem na psí tlapky, nebo čistou vazelínou a chránit je tak před popraskáním od mrazu a před zničujícími účinky soli se zasněžených a posypaných chodníků a silnic. Z tohoto důvodu je taky vhodné po každé vycházce pejskovi tlapky opláchnout a znovu ošetřit. Předejdete tak problémům, kdy si pejsek může svědící nebo pálící tlapku do krve rozkousat…. Tomu lze taky předejít použitím ochranných botiček, ale ne všichni pejsci je snesou a při nejbližší příležitosti si je zuby strhnou.